Antalya Psikoloji

EMDR Terapisi

EMDR Terapisi, 1987 yılında Amerikalı psikolog Francine Shapiro tarafından keşfedilen etkili bir terapi yaklaşımıdır. Travmatik anılarımızın etkisinden çıkmamızı ve rahatlamamızı sağlayan bir yöntemdir.

Bu terapi yöntemi, görsel, işitsel ve duyusal uyaranların kullanımı yoluyla çalışır. EMDR terapisi sırasında, terapist, müşterinin dikkatini görsel uyaranlarla birlikte belirli bir hareket biçimi veya ritimle yönlendirir. Bu hareketlerin, beynin duygusal ve bilişsel süreçlerini düzenlemesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

EMDR terapisi, kişilerin travmatik olayları yeniden hatırlamalarına, duygusal tepkilerini ifade etmelerine ve sonunda bunları kabul etmelerine yardımcı olabilir. EMDR terapisi ayrıca, depresyon, anksiyete, panik ataklar ve bağımlılık gibi diğer zihinsel sağlık sorunlarının tedavisinde de kullanılabilir.

Günde yaklaşık 20.000 anıyı kaydederiz. Bu anıların bazıları olumlu, bazıları olumsuz, birçoğu ise önemsiz veya nötr anılardır. Olumlu ve nötr anılar, beyinde normal bir şekilde işlenip hafızaya atılır. Olumsuz ve travmatik anılar ise tıpkı bilgisayara giren bir virüs gibi bu süreci bozarlar.

Yaşadığımız olumsuz ve travmatik anılar, sadece geçmişte kalmaz, bugünümüzü de yakından etkiler, yaşam kalitemizi ve psikolojimizi bozar. EMDR Terapisi ile yaşadığımız olumsuz anıların etkisini azaltmak mümkün.

Diğer Hizmetlerimiz

ANTALYA PSİKOLOJİ

Uzmanlarımız

Uzmanlarımızın özgeçmişlerini inceleyin ve uzmanlık alanları hakkında detaylı bilgi edinin.